Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Piękny kościółek wzniesiony w 1909 roku - i jedyna pozostałość po dawnej posiadłości Habsburgów na zboczach wiślańskiego Zadniego Gronia. Rzeczony pałacyk myśliwski spłonął w 1927 r., a na jego miejscu powstał Zameczek Prezydenta RP. Urocza budowla w stylu tyrolskim została uwzględniona w przebiegu Śląskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Projekt kapliczki przygotował Albin Prokop, nadworny architekt cieszyńskiej linii Habsburgów. Materiał do budowy - już obrobiony - sprowadzono z Przyszowic koło Rybnika, a wnętrza udekorowano wieloma kunsztownymi dziełami sztuki. Niejednokrotnie znacznie starszymi niż sama świątynia. Warto tu wyróżnić krucyfiks na chórze (pierwsza połowa XV wieku),dwa obrazy z 1638 r. (“Wniebowzięcie i Koronacja Najświętszej Maryi Panny” oraz “Droga Krzyżowa”) umieszczone w barokowym ołtarzu (XVII w., sprowadzony z kościoła w zaolziańskiej Bystrzycy) i wiele innych, wartościowych skarbów.

Zgodnie z przyjętym, acz niepisanym zwyczajem, każda polska para prezydencka przekazuje w darze kolejne dzieła do kaplicy św. Jadwigi. Wejście do zabytku jest uwzględnione w programie zwiedzania Zameczku Prezydenta RP.

Mini przewodnik

Najstarszy element w kompleksie Zameczku Prezydenta, pamiętający jeszcze panowanie cieszyńskich Habsburgów. Drewniany kościółek w stylu tyrolskim wybudowano w 1909 roku, wg projektu Albina Prokopa. Niewielką, acz pełną uroku świątynię udekorowano mnóstwem pięknych i wiekowych (nawet z XV w.) dzieł sztuki. Wnętrza regularnie wzbogacają dary par prezydenckich.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja