Kaskady Rodła

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z najpiękniejszych zakątków w Beskidach, położony na trasie niebieskiego szlaku z Wisły-Czarnego na szczyt Baraniej Góry. To malowniczy zespół 25 wodospadów i mniejszych rzecznych progów na Białej Wisełce, osiągających wysokość od pół do pięciu metrów. Największe z nich mieszczą się w górnych odcinkach potoku - tam samo nachylenie koryta wynosi 8-10%.

Kaskady wyżłobiły szereg kotłów eworsyjnych, w różnych warstwach geologicznych. Można w nich podziwiać tzw. flisz karpacki - serię kolejnych skał osadowych, powstałych z dawnego dna prehistorycznego Oceanu Tetydy. Pejzaż w pobliżu wodospadów uzupełniają rosnące na górskich zboczach porastają wiekowe (już grubo ponad 170 lat) jodły i świerki - niektóre okazy cieszą się statusem pomnika przyrody.

Nazwa wodospadów pochodzi od znaku, którym od 1933 roku posługuje się Związek Polaków w Niemczech, założonego w 1922 r. i walczącego o prawa polskiej mniejszości. Władze niemieckie w tamtym czasie zabroniły organizacji posługiwania się godłem narodowym, zaprojektowano więc nowy symbol. Rodło, przygotowane przez Janinę Kłopocką i Edmunda Omańczyka, nawiązuje do biegu rzeki Wisły i położenia Krakowa. Uroczystość nadania kaskadom obecnego miana odbyła się w 1987 r.

Warto dodać, że ww. niebieski szlak częściowo pokrywa się ze ścieżką dydaktyczną na Baranią Górę, prezentującą historyczne i przyrodnicze ciekawostki. Na 16 kilometrach drogi przygotowano 25 tablic z informacjami.

Mini przewodnik

Wyjątkowo malowniczy zakątek w obrębie Baraniej Góry, łatwo dostępny dzięki niebieskiemu szlakowi z Wisły-Czarnego. Kaskady Rodła to zespół 25 progów rzecznych i wodospadów, powstałych na stromym korycie Białej Wisełki. Ich wysokość mieści się w przedziale 0,5-5m. Nazwa związana jest z symbolem patriotycznym, który w 1933r. stworzył Związek Polaków w Niemczech.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja