• Twój notes jest pusty. Dodaj do niego obiekty, aby móc łatwiej je znaleźć lub porównać.
Dodano do notesu

Barania Góra

Na wznoszącą się na południowy wschód od miasta Baranią Górę, drugą, najwyższą po Skrzycznem górę Beskidu Śląskiego, wiedzie z miasta kilka turystycznych szlaków: zielony przez Wisłę Malinkę i Zielony Kopiec (1152), czarny nad Czarną Wisełką przez Przysłop, czerwony z Przełęczy Kubalonka (761), żółty przez Cienków Wyszni (957, szlak łączy się za Zielonym Kopcem ze szlakiem zielonym) i chyba najciekawszy niebieski z Wisły Czarne nad Białą Wisełką. Najciekawszy, ponieważ prowadzi przez Kaskady Rodła, zespół naturalnych wodospadów na Białej Wisełce, których wysokość wynosi od 0,5 do 5 m przy nachyleniu koryta sięgającym od 8 do 10%. Opadające do nich zbocza porośnięte są przez pomnikowe okazy świerków i jodeł.

Na szczyt Baraniej Góry prowadzi także ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, która swój początek bierze w Wiśle Czarnem i prowadzi doliną Czarnej Wisełki.

Na zachodnich zboczach góry mieści się obszar źródliskowy Wisły, który wraz z partiami szczytowymi (znajduje się tam wieża widokowa) chroniony jest w rezerwacie przyrody „Barania Góra” z okazami świerkowego i jodłowego starodrzewu. Poniżej mieści się rezerwat faunistyczny „Wisła”, chroniący cieki wodne Białej i Czarnej Wisełki oraz powstały z ich połączenia odcinek Wisły do ujścia Malinki oraz ciek samej Malinki. Wszystko dlatego, że żyje tam i rozmnaża się rodzima populacja pstrąga potokowego.