Barania Góra


Na wznoszącą się na południowy wschód od miasta Baranią Górę, drugą, najwyższą po Skrzycznem górę Beskidu Śląskiego, wiedzie z miasta kilka turystycznych szlaków: zielony przez Wisłę Malinkę i Zielony Kopiec (1152), czarny nad Czarną Wisełką przez Przysłop, czerwony z Przełęczy Kubalonka (761), żółty przez Cienków Wyszni (957, szlak łączy się za Zielonym Kopcem ze szlakiem zielonym) i chyba najciekawszy niebieski z Wisły Czarne nad Białą Wisełką. Najciekawszy, ponieważ prowadzi przez Kaskady Rodła, zespół naturalnych wodospadów na Białej Wisełce, których wysokość wynosi od 0,5 do 5 m przy nachyleniu koryta sięgającym od 8 do 10%. Opadające do nich zbocza porośnięte są przez pomnikowe okazy świerków i jodeł.

Na szczyt Baraniej Góry prowadzi także ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, która swój początek bierze w Wiśle Czarnem i prowadzi doliną Czarnej Wisełki.

Na zachodnich zboczach góry mieści się obszar źródliskowy Wisły, który wraz z partiami szczytowymi (znajduje się tam wieża widokowa) chroniony jest w rezerwacie przyrody „Barania Góra” z okazami świerkowego i jodłowego starodrzewu. Poniżej mieści się rezerwat faunistyczny „Wisła”, chroniący cieki wodne Białej i Czarnej Wisełki oraz powstały z ich połączenia odcinek Wisły do ujścia Malinki oraz ciek samej Malinki. Wszystko dlatego, że żyje tam i rozmnaża się rodzima populacja pstrąga potokowego.


    Park miniatur

    Nadmorski Park Miniatur oraz Kolejek zapraszają!

    Podczas pobytu nad morzem trzeba to zobaczyć! Latarnie morskie w miniaturze, repliki pociągów mknące po miniaturowych szynach - odwiedź nas koniecznie!

    Rezerwując nocleg przez portale Netfactory rabaty na bilety do parku!

    Park kolejek www.park-miniatur.pl