Beskidzki Trójstyk

  • Adres Jaworzynka-Trzycatek
    43-476 Jaworzynka
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Malowniczy zakątek w Beskidach, usytuowany w miejscu, w którym spotykają się linie graniczne trzech państw: Polski, Czech oraz Słowacji. Ta niewątpliwa ciekawostka geograficzna cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony turystów, dlatego też lokalne gminy zadbały o jego właściwe wyeksponowanie - ścieżki spacerowe, wiaty turystyczne, tablice informacyjne, małe pomniki, ogniska czy niewielkie kioski z pamiątkami i gastronomią.

W takich trójstykowych miejscach zazwyczaj umieszcza się jeden obelisk, wyznaczający dokładny punkt zbiegu trzech granic. W Beskidzie Śląskim ustawiono jednak trzy granitowe słupy, po jednym w każdym kraju. Tworzą one równoramienny trójkąt, a rzeczony styk znajduje się w środku okręgu opisanego na wierzchołku tej figury - czyli na dnie dość głębokiego (8 m) i szerokiego (34 m) jaru, w którym płynie górski strumień. Obeliski mają po 2,4 m wysokości, a waga pojedynczego przekracza 800 kg. Kto wyjrzy za barierki na mostku, w wąwozie dostrzeże starszy, regularnie podmywany kamień trójgraniczny.

Ambitni wędrowcy mogą wybrać się z Wisły do Trójstyku na piechotę, wzdłuż górskich szlaków. Na początek należy udać się w okolice stacji kolejowej Wisła Dziechcinka, gdzie zaczynają się żółta i niebieska trasa. Nieco różnymi drogami obie prowadzą na Polanę Sałasz. Stamtąd należy podążać dalej żółtą odnogą przez kilkanaście kilometrów, aż do miejscowości Jaworzynka. Ostatnie kilkaset metrów do Trójstyku wiedzie wzdłuż zielonej trasy.

Cała górska wycieczka liczy niespełna 22 kilometry, a szacowany czas przejścia z Wisły do Trójstyku w jedną stroną powinno zajmować ok. 7 godzin marszu (bez przerwy). Suma przewyższeń do pokonania wynosi ok. 870 metrów, a najbardziej wymagający jest początkowy etap, czyli podejście pod Stożki (Mały i Wielki) i zdobycie Kiczorów (990 m n.p.m.) - dalej droga prowadzi już bardziej w dół.

Mini przewodnik

Miejsce, w którym spotykają się granice Polski, Czech i Słowacji - odpowiednio wyeksponowane przez zainteresowane gminy. Turyści mogą tu liczyć m.in. na przestronne, zadaszone wiaty, miejsca na ogniska, równe ścieżki czy tablice informacyjne. Trójstyk leży dokładnie na dnie głębokiego jaru, więc symboliczne obeliski są tutaj trzy. Po jednym w każdym kraju.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja