Chata Kocyana

W tradycyjnej, drewnianej Chacie Kocyana - przeniesionej w 1930 r. z Wisły Czarnego do Nowej Osady - owoce pracy miejscowych oraz zaolziańskich artystów (m.in. rzeźby, malunki na szkle, hafty i koronki) gubią się pośród mnóstwa przedmiotów obrazujących minioną codzienność Wisły.

W dwóch przedzielonych przelotową sienią pomieszczeniach, miejscowy twórca ludowy Jan Kocyan - znany m.in. z oryginalnej korzenioplastyki czy zabawek z lipowego drewna - udostępnia turystom otwartą w 1987 r. Izbę Pracy Twórczej własnego imienia oraz unikalne lapidarium przeszłości. Opowieść o dawnej Wiśle snują tutaj żelazne garnki, formy na masło i drewniane łyżki, narzędzia stolarskie, bednarskie i kołodziejskie, tradycyjny strój wiślański, piec chlebowy, stare narty, szkolny kałamarz z gęsimi piórami do pisania, drewniany piórnik, liczydło i tabliczka do odrabiania lekcji... a także inne wiekowe przedmioty codziennego użytku oraz dzieła sztuki twórców z regionu. Natomiast przy chacie, wśród kwiatów i ziół, stoją ule - obite na stary sposób korą.

Planując zwiedzanie Chaty Kocyana, warto wcześniej skontaktować się z gospodarzem telefonicznie i ustalić dogodny dla obu stron termin wizyty.

Dodaj opinię

Wstęp do Chaty Kocyana jest bezpłatny - wszelako przy wejściu stoi puszka, gdzie gospodarz zbiera "Datki na rozwój chatki".

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Mały zabytek beskidzkiej architektury i muzeum folkloru jednocześnie. Budynek to unikatowa w czasach współczesnych drewniana chata, w 1930 r. przeniesiona w całości z Wisły Czarnego do Nowej Osady. W 1987 r. swoją pracownię artystyczną urządził tutaj Jan Kocyan. Rzeźbiarz-plastyk przygotował również wystawę z wielu starych, dawno nieużywanych przedmiotów.

Chata Kocyana adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Chata Kocyana, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Chata Kocyana.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Chata Kocyana - telefon: +48338555198
  • Ulica
    Os.Bajcary 6
    Chata Kocyana mieści się przy ulicy Os.Bajcary 6 w Wiśle
  • 43-460 Wisła
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Chata Kocyana opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij