CKiS Dwór Kossaków

Galeria sztuki i instytucja wzbogacająca życie kulturalne regionu poprzez najróżniejsze imprezy i warsztaty. Instytucję założyła Fundacja imienia Zofii Kossak, a na jej siedzibę wybrano dawny, rodzinny dwór powieściopisarki.

Otwarta w 2011 roku wystawa ma bardzo nowoczesny i przystępny charakter. Z szerokim wykorzystaniem multimedialnych instalacji prezentuje życie i dorobek artystyczny kilku pokoleń rodziny. Obrazy i rysunki słynnego Juliusza Kossaka, malarska twórczość Jerzego i Tadeusza, wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, satyry Magdaleny Samozwaniec, wreszcie książki i działalność społeczna Zofii Kossak. W centrum zadbano również o specjalną wystawę dla dzieci - bohater “Przygód Kacperka góreckiego skrzata” mieszkał właśnie w Starym Dworze.

A skoro już o folwarku w Górkach Wielkich mowa, to cały późnobarokowy zespół dworski funkcjonuje jako zabytek. Posiadłość wybudowano najprawdopodobniej na przełomie XVI i XVII wieku, w XVIII stuleciu przeszedł poważną przebudowę, a Kossakowie nabyli ją w 1922 r. W wyniku zniszczeń wojennych i dewastacji w latach ‘50, piękna niegdyś rezydencja popadła w totalną ruinę. W 1989 r. ruszyły prace nad przywróceniem dworu do czasów największej świetności.

Wstęp do Dworu Kossaków jest wolny - zarówno na ekspozycje stałe, jak i pewną część organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki koncertów, przedstawień, występów itp. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację terminu zwiedzania, aby uniknąć nagłego i nikomu niepotrzebnego tłoku.

Dodaj opinię

Instytucja propagująca kulturę i jednocześnie galeria sztuki, prezentująca przede wszystkim życie i twórczość niezwykle uzdolnionego artystycznie rodu Kossaków. Z naciskiem na powieściopisarstwo Zofii, wnuczki słynnego malarza Juliusza Kossaka. Wystawy stałe szeroko wykorzystują nowoczesne multimedia, a cały późnobarokowy dwór wpisano do rejestru zabytków.

CKiS Dwór Kossaków adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do CKiS Dwór Kossaków, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem CKiS Dwór Kossaków.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: CKiS Dwór Kossaków opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij