Izba Leśna - Muzeum Turystyki PTTK na Przysłopiu

Najstarszy spośród wszystkich zachowanych drewnianych budynków w granicach Wisły. Powstał w 1863 roku, jako leśniczówka i domek myśliwski dla łowców polujących na głuszce. Dziś mieści się tutaj jedna z dwóch części prowadzonego przez Baraniogórski Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK “U Źródeł Wisły” muzeum.

Ekspozycja w Izbie Leśnej ma charakter przede wszystkim przyrodniczy. Wystawa skupia się na bliższym zaprezentowaniu roślin i zwierząt, które mogą spotkać turyści wędrujący po beskidzkich lasach. Są też przedmioty związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w górach i uprawianiem górskiej turystyki.

Drugim muzealnym budynkiem jest mieszcząca się również na Przysłopiu siedziba BOKTG, wybudowana w 1951 r. jako część górskiego schroniska. Tutaj eksponaty są związane przede wszystkim z działalnością PTTK, historią tej organizacji w regionie oraz folklorem Beskidu Śląskiego. Zgromadzono tutaj m.in. rozmaite odznaki, pocztówki, zdjęcia, książki, przewodniki i inne wydawnictwa turystyczne, dawne sprzęty gospodarskie i pasterskie, ludowe stroje, kolekcję wiekowych nart i podobne rzeczy.

Izba Leśna na Przysłopiu zazwyczaj jest otwarta w każdą sobotę i niedzielę, od maja października. Dlatego zdobycie Baraniej Góry warto zaplanować sobie na weekend.

Dodaj opinię

Najstarszy wśród drewnianych zabytków Wisły, z historią sięgającą 1863r. Początkowo Izba Leśna służyła jako schronienie leśniczego i myśliwych polujących na głuszce. Dziś mieści się w niej ekspozycja przyrodnicza, przedstawiająca lokalną florę i faunę. Część przedmiotów związana jest z historią górskiej turystyki - jak cała wystawa w sąsiedniej siedzibie BOKTG.

Izba Leśna - Muzeum Turystyki PTTK na Przysłopiu adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Izba Leśna - Muzeum Turystyki PTTK na Przysłopiu, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Izba Leśna - Muzeum Turystyki PTTK na Przysłopiu.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Izba Leśna - Muzeum Turystyki PTTK na Przysłopiu opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij