Izba Regionalna u Brzezinów w Cisownicy

Niewielki skansen na terenie gospodarstwa agroturystycznego, założony we wrześniu 2001 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy. Ta niepozorna wieś pojawia się w dokumentach po raz pierwszy w 1305 r., prowadził przez nią szlak solny, a w XVIII i XIX wieku działały tutaj kopalnie żelaza. Izba Regionalna pokazuje, jak dawniej wyglądało życie w tej miejscowości z bujną historią.

Większość eksponatów zgromadzonych w drewnianej, typowej dla Śląska Cieszyńskiego beskidzkiej chacie, pochodzi z początków XX stulecia. Są to narzędzia i przedmioty niegdyś niezbędne w życiu, na wsi - m.in. rozmaite naczynia i formy, drewniane zabawki, góralskie instrumenty muzyczne, ludowe stroje (spora kolekcja nakryć głowy), quasi-zabytkowe piece etc. Szczególnie interesujące wydają się żarna do mielenia zboża oraz słomioki, czyli słomiane formy do pieczenia chleba. Warto też zajrzeć do komory z glinianym klepiskiem, służącej oryginalnie jako spiżarnia.

Dodaj opinię

Mały, prywatny skansen prezentujący wiejskie życie na Śląsku Cieszyńskim w początkach XX w. Izba Regionalna mieści się w tradycyjnej dla tej części Beskidów, drewnianej chałupie. W środku - spora kolekcja narzędzi rolniczych, kuchennych sprzętów, elementów ludowego ubioru i innych przedmiotów codziennego użytku. Bodaj najciekawsze są słomiane formy chlebowe.

Izba Regionalna u Brzezinów w Cisownicy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Izba Regionalna u Brzezinów w Cisownicy, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Izba Regionalna u Brzezinów w Cisownicy.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Izba Regionalna u Brzezinów w Cisownicy - telefon: +48338528814
  • Ulica
    Pod Czantorią 6
    Izba Regionalna u Brzezinów w Cisownicy mieści się przy ulicy Pod Czantorią 6 w Wiśle
  • 43-440 Cisownica
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Izba Regionalna u Brzezinów w Cisownicy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij