Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu

Piękny kościółek wzniesiony w 1909 roku - i jedyna pozostałość po dawnej posiadłości Habsburgów na zboczach wiślańskiego Zadniego Gronia. Rzeczony pałacyk myśliwski spłonął w 1927 r., a na jego miejscu powstał Zameczek Prezydenta RP. Urocza budowla w stylu tyrolskim została uwzględniona w przebiegu Śląskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Projekt kapliczki przygotował Albin Prokop, nadworny architekt cieszyńskiej linii Habsburgów. Materiał do budowy - już obrobiony - sprowadzono z Przyszowic koło Rybnika, a wnętrza udekorowano wieloma kunsztownymi dziełami sztuki. Niejednokrotnie znacznie starszymi niż sama świątynia. Warto tu wyróżnić krucyfiks na chórze (pierwsza połowa XV wieku), dwa obrazy z 1638 r. (“Wniebowzięcie i Koronacja Najświętszej Maryi Panny” oraz “Droga Krzyżowa”) umieszczone w barokowym ołtarzu (XVII w., sprowadzony z kościoła w zaolziańskiej Bystrzycy) i wiele innych, wartościowych skarbów.

Zgodnie z przyjętym, acz niepisanym zwyczajem, każda polska para prezydencka przekazuje w darze kolejne dzieła do kaplicy św. Jadwigi. Wejście do zabytku jest uwzględnione w programie zwiedzania Zameczku Prezydenta RP.

Dodaj opinię

Najstarszy element w kompleksie Zameczku Prezydenta, pamiętający jeszcze panowanie cieszyńskich Habsburgów. Drewniany kościółek w stylu tyrolskim wybudowano w 1909 roku, wg projektu Albina Prokopa. Niewielką, acz pełną uroku świątynię udekorowano mnóstwem pięknych i wiekowych (nawet z XV w.) dzieł sztuki. Wnętrza regularnie wzbogacają dary par prezydenckich.

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij