Kościół MB Nieustającej Pomocy w Lalikach

Filialna świątynia miejscowej parafii Zesłania Ducha Świętego - znacznie starsza i turystycznie ciekawsza niż główny kościół w tej beskidzkiej wsi. Zrębowa konstrukcja została uwzględniona na Śląskim Szlaku Architektury Drewnianej, a jej historia sięga jeszcze drugiej połowy XIX wieku.

Pierwotnie była to tylko mała kaplica z dzwonnicą - ten stan trwał niemal niezmiennie (konieczność odbudowy z powodu pożarów) do 1965 roku. Wtedy to doszło do rozbudowy przybytku do rozmiarów pełnoprawnego, choć wciąż niezbyt dużego, drewnianego kościoła. Po wszystkich zmianach jest to trójnawowa, kryta gontem budowla, zwieńczona czworoboczną wieżą z sygnaturką i posiadająca bogato zdobione wnętrza.

W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy najbardziej charakterystyczne są wykonane przez miejscowych artystów ryciny ze scenami religijnymi i ludowymi motywami. Seria tego typu dzieł sztuki pokrywa znaczną część ścian oraz stropu. Autorami większości z nich są Jan Porębski oraz Jan Krężelok. Podobnie góralski charakter ma spora część świątynnego wyposażenia, również wykonana w drewnie.

Dodaj opinię

Bardzo góralska z charakteru i wystroju, obecna na wojewódzkim Szlaku Architektury Drewnianej świątynia. To stosunkowo niewielki, trójnawowy kościółek kryty gontem, posiadający czworoboczną wieżę z sygnaturką. Przez wiele lat od II poł. XIX w. była to jedynie kaplica z dzwonnicą, do poważnej rozbudowy doszło w 1965 r. Wnętrze zdobią kunsztowne, liczne ryciny.

Kościół MB Nieustającej Pomocy w Lalikach adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół MB Nieustającej Pomocy w Lalikach, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół MB Nieustającej Pomocy w Lalikach.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół MB Nieustającej Pomocy w Lalikach opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij