Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Wspaniały zabytek sakralny z drugiej połowy XVIII stulecia, który pod słynną Przełęcz Kubalonkę trafił dopiero w latach 1957-58. Przed przeniesieniem świątynia znajdowała się w Przyszowicach - okolice Gliwic - a wybudowano ją ok. 1779 roku jako kościół cmentarny.

Istebniański przybytek pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego to konstrukcja zrębowa, zwieńczona dwuspadowym dachem i barokową sygnaturką. Co ciekawe przez pewien czas mieściło się tutaj muzeum górnośląskiej sztuki sakralnej, parafię erygowano dopiero w 1983 r. Dziś wyposażenie jest znacznie uboższe niż za czasów muzealnych, ale wciąż jest na czym oko zawiesić - większość elementów prezentuje barokowy styl, datuje się je na XVII i XVIII wiek. Np. ołtarz główny czy ambona z 1697 r., warto też zwrócić uwagę na ludowe rzeźby.

Naturalnie kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Dodaj opinię

Jeden z najciekawszych zabytków sakralnych w regionie - wprawdzie kościółek przeniesiono pod Kubalonkę w latach 1957-58, to pochodzi on z 1779 roku. W pierwszych latach w Istebnej służył jako muzeum sztuki sakralnej, ale dość szybko stał się na powrót świątynią. Drewniany, barokowy przybytek posiada na stanie kilka elementów wyposażenia z XVII i XVIII wieku.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego - telefon: +48338557054
  • Ulica
    Istebna-Kubalonka 1100
    Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego mieści się przy ulicy Istebna-Kubalonka 1100 w Wiśle
  • 43-470 Istebna
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij