Kościół Wniebowzięcia NMP

Efektownie prezentująca się świątynia, o historii sięgającej pierwszej połowy XV stulecia. Jednak współczesna budowla nie ma praktycznie nic wspólnego z przybytkiem z 1444 roku. Dzisiejszy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wiśle powstał w praktycznie od nowa w 1865 r., a po upływie 105 lat przeszedł bardzo poważną przebudowę.

Pierwszy wiślański kościółek był najprawdopodobniej cmentarną kaplicą (tak każą przypuszczać kroniki parafialne z Ustronia), wybudowaną z drewna i krytą gontem. Ta budowla wielokrotnie “zmieniała wyznanie”, w wyniku reformacji, kontrreformacji, jezuickiej misji rekatolizacyjnej księdza Leopolda Tempesa (z 1718 r.) na Śląsku Cieszyńskim i podobnych wydarzeń historycznych.

Z czasem stan niszczejącej konstrukcji stwarzał coraz poważniejsze ryzyko jej zawalenia się. Jednym z inicjatorów zburzenia wiekowej świątyni i wzniesienia nowej, murowanej był Rath von Kalkberg, pełniący funkcję administratora komory w Cieszynie. W 1851 rozpoczęły się prace budowlane, podjęto również decyzję o patronacie nowego kościoła.

W 1970 r., ze względu na rosnącą popularność Wisły jako kurortu, zdecydowano o powiększeniu i unowocześnieniu przybytku. Zachowano przy tym XIX-wieczną, neogotycką stylistykę. Wewnątrz warto obejrzeć duże witraże oraz obraz ilustrujący moment Wniebowzięcia NMP.

Dodaj opinię

Przybytek w stylu neogotyckim, którego dzieje zaczynają się już 1444 roku. Wtedy to zbudowano pierwszy wiślański kościółek - drewnianą kaplicę cmentarną. Kilkaset lat później budowla była już w takim stanie, że należało ją wyburzyć i zbudować od podstaw nową, murowaną świątynię. Prace toczyły się w latach 1851-65, a w 1970r. przeprowadzono poważną modernizację.

Kościół Wniebowzięcia NMP adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Wniebowzięcia NMP, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Wniebowzięcia NMP.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Wniebowzięcia NMP opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij