Kościół Znalezienia Krzyża Świętego

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Świątynia w konstrukcji żelbetowej z początku lat '80 XX wieku, wzbogacona o niezwykle cenny dodatek. Katolicki kościół Znalezienia Krzyża Świętego przyciąga do siebie przede wszystkim drewnianą, zbudowaną w 1575 r. wieżą, którą w 1981 r. przeniesiono do Wisły z Połomi koło Jastrzębia Zdroju. Ta przeprowadzka całkiem pokaźnego zabytku była efektem zawalenia się dachu wiekowej świątyni i jej rozebrania. To, co udało się ocalić, trafiło do nowo budowanego przybytku w beskidzkim kurorcie turystycznym. Bezcenna wieża sięga 30,5 metra wysokości, jest kryta gontem i zakończona izbicą zwieńczoną piramidalnym hełmem.

Wnętrza tego cokolwiek nietypowego kościoła udekorowano i zaprojektowano w sposób współczesny. Pokaźną część wyposażenia i ozdób w wiślańskiej świątyni pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego wykonał Jan Krężelok - artysta ludowy z pobliskiego Koniakowa. To jemu należy się uznanie m.in. za stacje drogi krzyżowej czy dwie rzeźby przedstawiające ukrzyżowanego Jezusa. Jedna znajduje się na wieży, nad głównym wejściem, druga zdobi ołtarz główny. Wielbiciele sztuki sakralnej powinni zwrócić szczególną uwagę jeszcze na akwarelę ilustrującą ruiny wspomnianego kościółka w Połomi.

Mini przewodnik

Katolicka świątynia o konstrukcji żelbetowej, wybudowana w 1983r. Wygląda na dużo starszą, a to dlatego że idealnie komponuje się z krytą gontem, ponad 30-metrową wieżą. Drewniana konstrukcja, zwieńczona ostrosłupowym hełmem, powstała oryginalnie dla świątyni w Połomii w 1575r. Do Wisły przeniesiono ją w 1981r., po tym jak zniszczeniu uległ tamtejszy kościół.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja