Kościół Znalezienia Krzyża Świętego

Świątynia w konstrukcji żelbetowej z początku lat '80 XX wieku, wzbogacona o niezwykle cenny dodatek. Katolicki kościół Znalezienia Krzyża Świętego przyciąga do siebie przede wszystkim drewnianą, zbudowaną w 1575 r. wieżą, którą w 1981 r. przeniesiono do Wisły z Połomi koło Jastrzębia Zdroju. Ta przeprowadzka całkiem pokaźnego zabytku była efektem zawalenia się dachu wiekowej świątyni i jej rozebrania. To, co udało się ocalić, trafiło do nowo budowanego przybytku w beskidzkim kurorcie turystycznym. Bezcenna wieża sięga 30,5 metra wysokości, jest kryta gontem i zakończona izbicą zwieńczoną piramidalnym hełmem.

Wnętrza tego cokolwiek nietypowego kościoła udekorowano i zaprojektowano w sposób współczesny. Pokaźną część wyposażenia i ozdób w wiślańskiej świątyni pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego wykonał Jan Krężelok - artysta ludowy z pobliskiego Koniakowa. To jemu należy się uznanie m.in. za stacje drogi krzyżowej czy dwie rzeźby przedstawiające ukrzyżowanego Jezusa. Jedna znajduje się na wieży, nad głównym wejściem, druga zdobi ołtarz główny. Wielbiciele sztuki sakralnej powinni zwrócić szczególną uwagę jeszcze na akwarelę ilustrującą ruiny wspomnianego kościółka w Połomi.

Dodaj opinię

Katolicka świątynia o konstrukcji żelbetowej, wybudowana w 1983r. Wygląda na dużo starszą, a to dlatego że idealnie komponuje się z krytą gontem, ponad 30-metrową wieżą. Drewniana konstrukcja, zwieńczona ostrosłupowym hełmem, powstała oryginalnie dla świątyni w Połomii w 1575r. Do Wisły przeniesiono ją w 1981r., po tym jak zniszczeniu uległ tamtejszy kościół.

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Znalezienia Krzyża Świętego, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Znalezienia Krzyża Świętego.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Znalezienia Krzyża Świętego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij