Kurna Chata Kawuloka

Zabytkowa drewniana chata z 1863 roku, obecna na śląskim Szlaku Architektury Drewnianej. W środku mieści się intrygujący skansen, gospodarze oferują turystom również kilka warsztatów i zabaw do wyboru. Szczegóły - w tym ceny - najlepiej uzgodnić wcześniej przez telefon. Zwiedzanie bez zapowiedzi zwykle kosztuje “co łaska”.

Chata Kawuloka stanowi wręcz modelowy przykład tradycyjnej, góralskiej chaty w Beskidzie Śląskim. Najważniejsze wyróżniki to krycie gontem, wyraźny podział na trzy pomieszczenia sień, izba biała i izba czarna - oraz brak (oryginalnie) komina. To ostatnie rozwiązanie służyło uniknięcia podatku podymnego. Dym z tzw. kurlawego pieca, który stał w izbie czarnej, wydostawał się do wnętrza chałupy.

Dziś w środku można podziwiać interesującą ekspozycję dawnych sprzętów i przedmiotów codziennego użytku. Gliniane naczynia, rolnicze narzędzia, proste meble, żarna do mielenia mąki itd. Na szczególną uwagę zasługują pasterskie instrumenty, m.in. fujara, okaryna, róg, gajdy i inne piszczałki. Oglądanie kurnej chaty można połączyć z bardzo melodyjną prelekcją.

Jeśli chodzi o praktyczne warsztaty, to można tutaj aktywnie uczestniczyć w ubijaniu masła, wyplataniu ozdób z siana, wyszywania koronek koniakowskich i kilku innych czynnościach, które przed wiekami wypełniały czas beskidzkim góralom.

Dodaj opinię

Folklor Beskidu Śląskiego w pigułce, czyli skansen urządzony w tradycyjnej, zabytkowej już chałupie. Kurna Chata to drewniana, pokryta gontem budowla z trzema pomieszczeniami: sienią, izbą białą i przeznaczoną na dymny piec (bez komina) izbą czarną. W środku kolekcja dawnych sprzętów i ciekawych pasterskich instrumentów, gospodarze organizują różne warsztaty.

Kurna Chata Kawuloka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kurna Chata Kawuloka, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kurna Chata Kawuloka.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kurna Chata Kawuloka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij