Mała zapora z wodospadem na Wiśle

Pierwsza, wybudowana w latach ‘50 XX wieku konstrukcja spiętrzająca wody Białej i Czarnej Wisełki, regulująca koryto największej polskiej rzeki jeszcze na etapie górskiego, wartkiego potoku. Po zbudowaniu większej zapory ok. 1,5 kilometra wyżej i powstaniu Jeziora Czerniańskiego w latach 1968-73 jako rezerwuaru wody pitnej, ta mniejsza i starsza budowla straciła sporo na znaczeniu.

Zapora może i nie pełni już kluczowej roli, ale nadal zapewnia mnóstwo wrażeń estetycznych. Te zapewniają niewielkie jeziorko i całkiem wysoki, mierzący ok. 8 metrów wodospad. Niektórzy mieszkańcy miasta nazywają go “mini Niagarą Wiślańską”. W konstrukcji zapory warto zwrócić uwagę na wijące się przepławki - zespół niskich, sztucznych progów umożliwiających rybom przedostanie się w górę rzeki. Określenie “schody” jest jak najbardziej uprawnione.

Ze względu na iście bajkowe widoczki, mała zapora i związany z nią wodospad są świetnym miejscem na małą sesję zdjęciową… albo romantyczną randkę.

Dodaj opinię

Malowniczy zakątek położony jakieś 1,5 km poniżej Jeziora Czerniańskiego. Małą zaporę można uznać za wstęp do budowy tego zbiornika - powstała blisko 20 lat wcześniej (w latach ‘50 XX w.) przed tamą spiętrzającą Czarną i Białą Wisełkę. Mimo poważnych zmian w regulacji rzeki, wciąż można tu podziwiać 8-metrowy wodospad i efektowny system przepławek dla ryb.

Mała zapora z wodospadem na Wiśle adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Mała zapora z wodospadem na Wiśle, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Mała zapora z wodospadem na Wiśle.
  • Ulica
    Czarne
    Mała zapora z wodospadem na Wiśle mieści się przy ulicy Czarne w Wiśle
  • 43-460 Wisła
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Mała zapora z wodospadem na Wiśle opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij