Muzeum Aptekarstwa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Robiąc szeroko zakrojone porządki w rodzinnym domu, można czasami znaleźć dawno zapomniane szpargały, które po upływie lat stały się małymi skarbami. Tak jak stało się to w przypadku jednej z wiślańskich chat góralskich (notabene gościnnych). Gospodarze odkryli na strychu mnóstwo pamiątek i narzędzi pracy po Pawle Cienciale - założycielu pierwszej stałej apteki w okolicach Wisły.

Magister farmacji Uniwersytetu Wiedeńskiego swoich klientów i pacjentów miał przyjmować właśnie tutaj. Paweł Cienciała przyjechał do Wisły w 1890 r. - wcześniej prowadził apteki w Pradze, Budapeszcie, Wiedniu i we Lwowie. Miał czynny udział w założeniu organizacji Czerwonego Krzyża, walczył w bitwie pod Solferino (24 VI 1859, wojna francusko-austriacka).

Początkowo P.Cienciała liczył na spokojną emeryturę w Beskidzie Śląskim, a ostatecznie służył miejscowym swoją wiedzą i umiejętnościami przez 32 lata. Zainteresowani medycyną przełomu XIX i XX wieku mogą tutaj obejrzeć m.in. tablice ziół, szafki apteczne, fiolki i pojemniki po lekarstwach, tematyczne książki i wiele innych, wiekowych przedmiotów - w tym rzeczy osobiste aptekarza. Na szczególną uwagę zasługują 200-letni drewniany stetoskop oraz sauna komorowo-ziołowa sprzed ok. 140 lat.

Muzeum Aptekarstwa mieści się w odtworzonej kuźni z ok. 1854 roku, której dach zawalił się z powodu zalegającego śniegu. Nowa chata powstała praktycznie od nowa, ale jej wygląd i wystrój wyraźnie nawiązuje do budowli 150 lat starszej.

Mini przewodnik

Spora kolekcja aptekarskich przyrządów z XIX wieku, odkryta w trakcie domowych porządków. Prezentowane w góralskiej chacie (dawnej kuźni) eksponaty były własnością Pawła Cienciały - absolwenta Uniwersytetu Wiedeńskiego, założyciela pierwszej apteki w Wiśle. Zbiory tworzą m.in. sauna komorowo-ziołowa, drewniany stetoskop, fiolki, tablice ziół, książki etc.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja