Muzeum Beskidzkie

Skoro za ojca rozwoju Wisły uznaje się zafascynowanego jej ludową kulturą Bogumiła Hoffa, odwiedzając miasteczko po prostu wypada udać się do Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego, znajdującego się w zbudowanej w 1794 r. karczmie.

Stała ekspozycja placówki dokumentuje bowiem kulturę materialną górali śląskich - oprócz Wisły, także Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa i Brennej. Można tam obejrzeć tradycyjne, góralskie stroje, narzędzia do obróbki wełny i lnu, narzędzia kowalskie, bednarskie oraz stolarskie a także gotowe owoce pracy miejscowych rzemieślników. W muzeum zrekonstruowano również wnętrze góralskiej izby. Na wystawach czasowych prezentowane są m.in. fotografie oraz wytwory sztuki ludowej.

Szczególnie zainteresowani tematem mogą skorzystać z biblioteki zawierającej zbiór literatury dotyczącej Beskidu Śląskiego i jego kultury. Placówka funkcjonuje od 1964 r., a człowiekiem który przyczynił się do jej powstania był jej dzisiejszy patron Andrzej Podżorski, nauczyciel w miejscowej szkole, podobnie jak Hoff urzeczony bogactwem góralskiej kultury. Gdyby ktoś po odwiedzinach w muzeum wciąż czuł niedosyt kontaktu z tutejszą ludową kulturą, może udać się do usytuowanej tuż obok Galerii „U Niedźwiedzia” (ul. Stellera 2). Stowarzyszenie „Grupa Twórców Wiślanie” wystawia tam swoje prace, z których większość można zakupić.

W październiku 2010 r. wiślańskie Muzeum Beskidzkie wzbogaciło się o Enklawę Budownictwa Drewnianego. To zespół kilku zrekonstruowanych zgodnie z regionalną tradycją budowlaną warsztatów i chat. Ten mini-skansen tworzą kowalska kuźnia (gdzie praca wre), pasterska koliba, chłopska chałupa oraz pasieka pszczelarska. Dodatkowo latem w enklawie funkcjonuje ciekawy zielnik.

Cała placówka stanowi zamiejscowy oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego, z główną siedzibą w Cieszynie.

Dodaj opinię

Wejściówki do muzeum:

 • normalne - 6 zł
 • ulgowe - 4 zł
 • rodzinne - 15 zł

opłata za usługę przewodnicką: 30 zł od grupy

warsztaty i lekcje muzealne: 50-60 zł

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Trudno o lepsze miejsce, by poznać bliżej kulturę, folklor i tradycyjne dzieła sztuki stworzone przez śląskich górali. Muzeum Beskidzkie eksponuje m.in. stare fotografie, ludowe stroje, narzędzia rzemieślnicze czy ręcznie wykonane ozdoby. Funkcjonuje również czytelnia, udostępniająca bogatą literaturę. Placówka jest filią Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

KM Studio potrafi wspaniale utrwalić na wideo Muzeum Beskidzkie kamerzysta na wesele Wrocław

Muzeum Beskidzkie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Beskidzkie, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Beskidzkie.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Beskidzkie. Redakcja serwisu www.wisla.org nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 4 zł
  Muzeum Beskidzkie cena biletu ulgowego: 4 zł
 • 6 zł
  Muzeum Beskidzkie cena biletu normalnego: 6 zł
 • 15 zł
  Muzeum Beskidzkie cena biletu rodzinnego: 15 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Beskidzkie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij