Muzeum Koronki w Koniakowie

Szydełkowanie z użyciem białych i kremowych nici, a używając regionalnego określenia “heklowanie”, było specjalnością mieszkanek Koniakowa (i kilku innych beskidzkich wsi) co najmniej od przełomu XVIII i XIX wieku. Ich koronkowe, inspirowane miejscową kulturą i pięknem przyrody wyroby artystyczne zyskały światową sławę - w czym duży udział miała Maria Gwarek (1896-1962).

Muzeum to tak na dobrą sprawę poświęcona jej Izba Pamięci, prezentująca przy tym szereg dokonań i ciekawostek. Maria Gwarek skutecznie promowała koniakowskie koronczarstwo, przygotowując specjalne przedmioty dla postaci takiego formatu jak belgijska królowa czy papież. Spośród wielu pokazywanych na wystawie firan, obrusów, elementów ubioru i innych rękodzieł, warto wyróżnić zwłaszcza damskie czepce z II połowy XIX w. oraz serwetę zamówioną przez królową brytyjską Elżbietę II - to dzieło pozostało nieukończone z powodu śmierci artystki.

Kameralną ekspozycję uzupełniają ludowe stroje, dawne sprzęty gospodarskie oraz gawędy przewodniczki. Muzeum Koronki mieści się prywatnym, rodzinnym domu, zatem zainteresowani wystawą turyści konkretny termin zwiedzania muszą wcześniej uzgodnić telefonicznie z gospodarzami.

Dodaj opinię

Cegiełki / Bilety wstępu do Muzeum Koronki kosztują ok. 2 zł

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Izba Pamięci Marii Gwarek - niezwykle utalentowanej artystki, która z tradycyjnego heklowania uczyniła sztukę o międzynarodowej sławie. Wyrabiane przez nią koronkowe rękodzieła - serwety, firany, obrusy, części stroju itd. - trafiały do ważnych ludzi na całym świecie. Najciekawsza rzecz to niedokończona serweta, zamówiona przez brytyjską królową Elżbietę II.

Muzeum Koronki w Koniakowie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Koronki w Koniakowie, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Koronki w Koniakowie.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Muzeum Koronki w Koniakowie - telefon: +48338556423
  • Ulica
    Koniaków-Szańce 550
    Muzeum Koronki w Koniakowie mieści się przy ulicy Koniaków-Szańce 550 w Wiśle
  • 43-474 Koniaków
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Koronki w Koniakowie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij