Muzeum Regionalne Na Grapie

Mały beskidzki skansen, założony przez miejscowego pisarza i poetę Jerzego Ruckiego. Muzeum Regionalne Na Grapie tchnie ludowym klimatem, niezwykle sugestywnie prezentuje codzienne życie istebniańskich górali na przełomie XIX i XX stulecia.

Siedzibą placówki jest drewniana, kryta gontem kurna (pozbawiona komina - dawny sposób na “optymalizację podatkową”) chata z 1920 roku. Towarzyszą jej zrekonstruowana kuźnia oraz stodoła z lat ‘30 XX wieku. We wnętrzach wiernie odtworzonej chałupy zgromadzono liczne eksponaty: tradycyjne stroje, dawne narzędzia pracy (tkackiej, rolniczej itp.) oraz powszechne niegdyś domowe sprzęty. Szczególnie ciekawa jest kolekcja instrumentów muzycznych oraz stare typy nart - zjazdowe “skize” oraz używane do poruszania się w kopnym śniegu “tyniny”.

Zwiedzający w grupach zorganizowanych mogą wziąć udział w dodatkowych warsztatach z różnych dziedzin: zarówno rzemiosła artystycznego, jak i tradycyjnych, wiejskich prac. Muzeum Regionalne w Jaworzynce zajmuje się również rozmaitymi wystawami czasowymi, wernisażami ludowych twórców, rozmaitymi konkursami (np. muzycznymi) i podobnymi wydarzeniami kulturalnymi.

Dodaj opinię

Wejściówki do Muzeum Regionalnego Na Grapie:

normalne - 5 zł

ulgowe - 3 zł

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Mini-skansen prezentujący kulturę istebniańskich górali i ich codzienne życie w latach międzywojennych. Tworzą go stodoła z lat ‘30 XXw., zrekonstruowana kuźnia oraz kurna chata z 1920r. Drewniana, kryta gontem chałupa kryje wiele ciekawych przedmiotów, kiedyś powszechnie używanych. Muzeum promuje też twórczość ludową, oferuje także rozmaite warsztaty dla grup.

Muzeum Regionalne Na Grapie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Regionalne Na Grapie, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Regionalne Na Grapie.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Regionalne Na Grapie. Redakcja serwisu www.wisla.org nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 3 zł
    Muzeum Regionalne Na Grapie cena biletu ulgowego: 3 zł
  • 5 zł
    Muzeum Regionalne Na Grapie cena biletu normalnego: 5 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Regionalne Na Grapie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij