Mały beskidzki skansen, założony przez miejscowego pisarza i poetę Jerzego Ruckiego. Muzeum Regionalne Na Grapie tchnie ludowym klimatem, niezwykle sugestywnie prezentuje codzienne życie istebniańskich górali na przełomie XIX i XX stulecia.
Siedzibą placówki jest drewniana, kryta gontem kurna (pozbawiona komina - dawny sposób na “optymalizację podatkową”) chata z 1920 roku. Towarzyszą jej zrekonstruowana kuźnia oraz stodoła z lat ‘30 XX wieku. We wnętrzach wiernie odtworzonej chałupy zgromadzono liczne eksponaty: tradycyjne stroje, dawne narzędzia pracy (tkackiej, rolniczej itp.) oraz powszechne niegdyś domowe sprzęty. Szczególnie ciekawa jest kolekcja instrumentów muzycznych oraz stare typy nart - zjazdowe “skize” oraz używane do poruszania się w kopnym śniegu “tyniny”.
Zwiedzający w grupach zorganizowanych mogą wziąć udział w dodatkowych warsztatach z różnych dziedzin: zarówno rzemiosła artystycznego, jak i tradycyjnych, wiejskich prac. Muzeum Regionalne w Jaworzynce zajmuje się również rozmaitymi wystawami czasowymi, wernisażami ludowych twórców, rozmaitymi konkursami (np. muzycznymi) i podobnymi wydarzeniami kulturalnymi.
Wejściówki do Muzeum Regionalnego Na Grapie:
normalne - 5 zł
ulgowe - 3 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.Mini-skansen prezentujący kulturę istebniańskich górali i ich codzienne życie w latach międzywojennych. Tworzą go stodoła z lat ‘30 XXw., zrekonstruowana kuźnia oraz kurna chata z 1920r. Drewniana, kryta gontem chałupa kryje wiele ciekawych przedmiotów, kiedyś powszechnie używanych. Muzeum promuje też twórczość ludową, oferuje także rozmaite warsztaty dla grup.