Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego

Kiedyś znane jako Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa, gdyż wystawy stałe początkowo koncentrowały się właściwie wyłącznie na przemysłowej - niezwykle bogatej w tym względzie - historii miejscowości. Z czasem ekspozycja wzbogaciła się o niemałą kolekcję etnograficzną, a sama instytucja poszerzyła działalność w sferze kultury.

Siedzibą muzeum jest zabytkowy, pochodzący jeszcze z końcówki XVIII wieku budynek, w którym rezydowała dyrekcja Huty Klemens (założonej w 1772 roku). Na przestrzeni lat zakład rozbudowywał i modyfikował profil działalności - miłośnicy motoryzacji i “Maluchów” mogą kojarzyć ustrońską Kuźnię jako firmę produkującą części do Fiata 126p. Dzięki temu można tutaj obejrzeć duże zbiory z szeroko rozumianej metalurgii - od zdjęć i plansz informacyjnych, przez rozmaite narzędzia i formy, aż po gotowe wyroby.

Pozostałe sale wystawowe pokazują inne aspekty historii Ustronia. Między innymi dzieje rodów panujących na Śląsku Cieszyńskim, działalność uzdrowiska (np. kąpiele żużlowe) czy lokalny folklor - ze szczególnym naciskiem na ludowe hafty i koronki. Częścią muzeum jest też przyległy skansen przemysłowo-rolniczy, w którym zebrano bądź wiernie odtworzono wiele dawnych maszyn. Z innej beczki: działa tu również Galeria Sztuki Współczesnej, organizowane są też wystawy czasowe i lekcje muzealne na wiele różnych tematów.

Muzeum Ustrońskie imienia Jana Jarockiego uwzględniono w przebiegu Śląskiego Szlaku Zabytków Techniki.

Dodaj opinię

Bilety wstępu do Muzeum Ustrońskiego im. Jana Jarockiego:

 • normalne - 6 zł
 • ulgowe - 4 zł
 • grupy powyżej 10 osób - normalne 4 zł/os. , ulgowe 3 zł/os.
 • rodzinne 2+2 - 16 zł
 • oprowadzanie przez przewodnika - 25 zł od grupy zwiedzających
 • lekcja muzealna - 40 zł
 • dopłata za robienie zdjęć - 2 zł/os.
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Skomplikowana i barwna historia miejscowości w pigułce. Wystawy stałe poruszają najróżniejsze tematy, od kultury ludowej po działalność przemysłową - muzeum mieści się w zabytkowej siedzibie dyrekcji XVIII-wiecznej huty (później fabryka części do kultowych Maluchów). Bogatej ekspozycji towarzyszą m.in. Galeria Sztuki Współczesnej i skansen przemysłowo-rolniczy.

Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego. Redakcja serwisu www.wisla.org nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 4 zł
  Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego cena biletu ulgowego: 4 zł
 • 6 zł
  Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego cena biletu normalnego: 6 zł
 • 16 zł
  Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego cena biletu rodzinnego: 16 zł
 • Grupowy 3-4 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij