Schronisko na Stożku Wielkim

Najstarsze wciąż istniejące polskie schronisko w całym Beskidzie Śląskim, wybudowane w granicznym paśmie Stożka i Czantorii w 1922 roku. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce dokładnie 9 lipca - nieco ponad 3 lata po tym, kiedy zarząd cieszyńskiego Polskiego Towarzystwa Turystycznego "Beskid" ostatecznie podjął uchwałę o realizacji zamiarów, o których oficjalnie mówiło się już w 1910 r.

Oryginalne plany założenia schroniska na Stożku Wielkim nie mogły dojść do skutku z kilku różnych względów. Ostatecznie budowa ruszyła w maju 1920 r., po zebraniu kwoty niezbędnej na realizację inwestycji - PTT dysponowało raczej skromną sumą, większą część pozyskano w trakcie zbiórki datków. Autorem projektu architektonicznego schroniska był Stanisław Chorubski. Górską noclegownię wielokrotnie modernizowano, za każdym razem zachowując pierwotne kształty i dekoracje w jak największym stopniu.

Aktualnie obiekt dysponuje ponad siedemdziesięcioma miejscami noclegowymi, w pokojach mieszczących od 2 do 8 osób. Jak na górskie schronisko przystało, także "Stożek Wielki" pozwala przespać się wędrowcom na glebie w razie braku wolnych łóżek. Do dyspozycji turystów są także komfortowe łazienki, bufet z salą jadalną na 105 osób (można w niej urządzać dyskoteki), saunę, stół do ping-ponga, miejsce na ognisko i parę innych udogodnień.

Na wyrastający na południowy-zachód od Wisły Stożek Wielki (978 m n.p.m.) o charakterystycznym, rzecz jasna stożkowatym kształcie prowadzą z miasta rozmaite szlaki. Z dzielnicy Głębce zielony i niebieski, z centrum kurortu - żółty, natomiast z Przełęczy Kubalonka - czerwony.

Dodaj opinię

Przenocowanie w schronisku na Stożku Wielkim kosztuje:

za pokój z łazienką (standard trzygwiazdkowy) - 45-60 zł/os.

za pokój bez łazienki (standard turystyczny) - 30-38 zł/os.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Najstarsza górska noclegownia w Beskidach wśród działających do dzisiaj. Powstała z inicjatywy działaczy PTT, w latach 1910-22. Sama budowa schroniska trwała tylko 3 ostatnie lata. Góra Stożek Wielki znajduje się w paśmie Czantorii, na dzisiejszej granicy Polski z Czechami. Szczyt sięga 978 m n.p.m., a w jego okolicach przebiega całe mnóstwo tras turystycznych.

Schronisko na Stożku Wielkim adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Schronisko na Stożku Wielkim, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Schronisko na Stożku Wielkim.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Schronisko na Stożku Wielkim. Redakcja serwisu www.wisla.org nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 30-60 zł
    Schronisko na Stożku Wielkim cena biletu normalnego: 30-60 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Schronisko na Stożku Wielkim opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij