Zameczek Prezydenta

Polowania na głuszce musiały być w Wiśle bardzo popularne, skoro przyjeżdżał tu na nie sam prezydent II RP Ignacy Mościcki (1867-1946). Zatrzymywał się w wybudowanej w latach 1928-31 rezydencji - Zameczku Prezydenta przekazanym mu wraz z tytułem Honorowego Obywatela Wisły (ów tytuł przyznano także m.in. twórcy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Stanisławowi Hadynie).

Zameczek powstał na miejscu drewnianej, spalonej rezydencji Habsburgów, z której to założenia ocalała jedynie drewniana kaplica św. Jadwigi Śląskiej z 1909 r. Został zaprojektowany przez słynnego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. Podczas II wojny światowej wypoczywali w nim niemieccy notable, po wojnie funkcjonował m.in. ośrodek wczasowy dla górników.

Posiadłością głowy państwa stał się znowu w 2002 r. i dzięki staraniom ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego przeszedł gruntowny remont. Kiedy nie gości w nim pierwszy obywatel i inne ważne osobistości, można go zwiedzać - Dolny Zamek funkcjonuje obecnie jako hotel i restauracja - zaglądając np. do gabinetu Ignacego Mościckiego. Wystawny, piękny i zabytkowy, Zameczek w zamierzeniu był darem Śląska, podkreślającym jedność regionu z Polską.

Dodaj opinię

Zwiedzanie bezpłatne - od środy do soboty w 3 turach (11:00, 12:30, 14:00) dla grup nie większych niż 25 osób, zgłoszonych i zatwierdzonych przynajmniej tydzień wcześniej (konieczne jest przesłanie kompletnej listy uczestników).

Zwiedzanie odpłatne - do ustalenia z recepcją Zameczku.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Wystawny, piękny i zabytkowy, budowany od 1928 do 1931 roku na miejsce drewnianego pałacyku Habsburgów. Zameczek w zamierzeniu był darem Śląska, podkreślającym jedność regionu z Polską. Z prezentu korzystał Ignacy Mościcki, w późniejszych latach przyjeżdżali tu ważni oficjele na różnych stanowiskach. Status prezydenckiej rezydencji obiekt odzyskał w 2002 r.

Warto sfilmować Zameczek Prezydenta, zająć się tym może firma KM Studio filmy reklamowe Wrocław

Zameczek Prezydenta adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zameczek Prezydenta, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zameczek Prezydenta.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zameczek Prezydenta opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij