Wisła

Wisła jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Beskidzie Śląskim. Zajmuje górny odcinek doliny Wisły oraz kilka dolin mniejszych potoków.

Centrum miasteczka usytuowane jest na wysokości 430 m n.p.m. Wisłę zamieszkuje ponad 11 tysięcy mieszkańców, z których większość nosi nazwiska: Cieślar, Pilch, Bujok bądź Czyż, świadczące o jej wielopokoleniowym i nieco hermetycznym charakterze.

Atrakcyjne krajobrazowo usytuowanie Wisły, jej bogata i dobrze zachowana kultura ludowa, postacie takie jak Bogumił Hoff czy Julian Ochorowicz – wszystko to przyciągało do miejscowości kręgi polskiej inteligencji. Bywali tu wspomniani już Władysław Reymont i Bolesław Prus a także Maria Konopnicka. W 1929 r. do miejscowości przyjechał pierwszy pociąg, co też przyciągnęło do niej kolejnych, znamienitych gości, m.in. Kazimierę Iłłakowiczównę, Marię Dąbrowską, Jarosława Iwaszkiewicza i Jana Sztaudyngera.

Dodaj opinię

Dawno, dawno temu, ok. XVI, XVII w., w okolicznych lasach słychać było tylko trzask wyrąbywanych drzew, z których drewno trafiało na cieszyński zamek. Na polanach, doglądane przez przybyłych tu Wołochów, pasło się bydło.

W 1643 r., z polecenia księżnej Elżbiety Lukrecji Cieszyńskiej wieś została wpisana do urbarza Księstwa Cieszyńskiego. Przypuszczalnie od początku była zamieszkiwana w większości przez zaczytanych w Biblii protestantów, jako że z 1644 r. pochodzi informacja o zamknięciu tutejszego kościoła ewangelickiego.

Od połowy XVII w. zwolennicy reformacji przybywali tutaj znęceni mniejszymi w górach niż na pozostałym obszarze Księstwa Cieszyńskiego prześladowaniami. Pasterstwem zajmowali się do początku XX w. Załamało się ono na skutek rozpoczęcia pod koniec XVIII w. działalności hut Śląska Cieszyńskiego potrzebujących dla siebie ogromnych ilości drewna. Dawne polany zaczęto stopniowo zalesiać a wypas poważnie ograniczać. Nie przeszkodziło to jednak w dalszym rozwoju miejscowości.

Od początku XIX stulecia coraz chętniej zaczęli ją odwiedzać miłośnicy górskich wędrówek, uczeni, wreszcie ludzie literatury i sztuki. W międzywojniu Wisła zajęła wyraziste miejsce na mapie polskich miejscowości wypoczynkowych. Zbudowano wówczas m. in. Dom Zdrojowy, basen kąpielowy i skocznię narciarską w Wiśle Głębcach. Postarano się o połączenia autobusowe i kolejowe.

Wisła adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Wisła, zobacz gdzie w Wiśle zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Wisła.
  • 43-460 Wisła
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Wisła opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Tagi
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij